Ubuntu 19.04 ‘Disco Dingo’


Ubuntu 19.04 ‘Disco Dingo’

Yılda 2 sürüm çıkartan Linux dünyasının masa üstünde açık ara en popüler işletim sistemi Ubuntu, 2019’un ilk sürümü Ubuntu 19.04 ‘Disco Dingo’ ile karşımızda.

19.04 sürüm numarası tahmin edebileceğiniz gibi yılı ve ayı kodluyor. Canonical her yıl Nisan ve Ekim aylarında Ubuntu sürümlerini yayınlıyor. Bu sürümlerden hepsi uzun süreli destek verilen sürümler değil. LTS (Long Term Support) kodlu sürümler 5 yıllık destek ile birlikte geliyor. Özellikle sunucu işletim sistemlerinde LTS kodlu sürümlerin kullanılmasını tavsiye ediyorum ve önerilen de bu; güvenlik açıklarının yamanması ve performans iyileştirmelerinin 5 yıl boyunca sağlanması herkes için önemli bir tercih sebebi. Ancak iş masa üstüne geldiği zaman ben kendi adıma sanırım biraz maymun iştahlıyım. Yeni sürüm yayınlanır yayınlanmaz, eski sürüm ne kadar sorunsuzca çalışırsa çalışsın (ki mühendislikteki en sevdiğim yaklaşımlardan biri olan “işleyen sisteme dokunma” felsefeme hiç uymasa da) hiç umurumda olmuyor ve belki de aynı gün içinde güncellemeyi yapıyorum. Bunun sonucunda başıma yeni işler açıyor olsam da bu durumdan hiç ders almadığımı ifade etmem gerek.

Ubuntu’nun yeni sürümlerini ve desteğin devam ettiği diğer sürümleri
https://www.ubuntu.com/download/desktop adresinden indirebilirsiniz.
Ubuntu 19.04 ‘Disco Dingo’ sürümündeki yenilikler ile ilgili olarak da 8 Mayıs 2019 tarihinde bir Webinar düzenlenecek. Webinar ile ilgili ayrıntılı bilgi ve kayıt için https://www.brighttalk.com/webcast/6793/354804 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Linux dağıtımlarını sevelim, tavsiye edelim, kullanalım, kullandırtalım 😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑