CC Search Yayında

CC Search – https://search.creativecommons.org

Açık Lisanslar ile ilgili sunumlarımda bahsettiğim ve içerik oluştururken telif hakkı ihlali tehlikesine maruz kalmayacağınız Creative Commons’ın görsel arama motoru CC Search Beta sürümünden çıkarak yeni yapısı ile yayına başladı.

CC Search üzerinde yapılan bir arama sonucu

19 farklı koleksiyondan 300 milyon görseli tarayan CC Search arama sonuçlarını hem CC lisanslarına göre, hem de sağlayıcılara göre süzebilen bir yapıya sahip. Beta sürümünü tanıtırken en çok vurguladığım “hazır atıf” bölümü ise tabii ki yine en çok hoşuma giden özellik. Bu sayede tüm CC lisanslarının temeli olan atıf verme (BY) şartını yerini getirmek çok kolay hale geliyor.

Arama sonuçlarındaki bir görselin detaylarının yer aldığı sayfa. Bu sayfada “hazır atıf” olarak kullanabileceğiniz referans bilgileri de yer alıyor.

Bu “hazır atıf” özelliği ile oluşturulan referansı isterseniz metin olarak kopyalayıp istediğiniz bir dokümana (basılı ve / veya dijital) yapıştırabilir isterseniz de aşağıdaki örnekte olduğu gibi HTML kodunu gömerek kullanabilirsiniz.

“Cycling event competitors”by Pauline E is licensed under CC BY-SA 2.0

CC Search her seviyede içerik üreten kullanıcılar için çok önemli bir fırsat sunuyor. İster ticari bir çalışma yapıyor olun, isterseniz ise bir eğitim materyali geliştirin ya da bir sivil toplum kuruluşu için sosyal medya gönderisi hazırlayın, kullanmayı planladığınız görseli CC Search’de arayın. Arama sonuçlarını kendi kullanım amaçlarınıza göre süzün ve uygun lisansa sahip görsele çalışmanızda yer verin. Atıfta bulunmayı da sakın unutmayın!

İyi aramalar 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑