PhoneGap 1.3 Yayınlandı

Kısa süre önce Adobe tarafından satın alınan PhoneGap, tatil öncesi bizlere bir sürpriz yaparak (her ne kadar bahsi geçen tatilin bizle bir ilgisi olmasa da) 1.3 sürümünü yayınladı. Bu sürümdeki en önemli yeniliklerin BlackBerry ve WindowsPhone platformları için yapıldığını söyleyebiliriz. Bir diğer önemli yenilik ise Mac OSX’e BlackBerry geliştirme desteğinin gelmiş olması. Artık Mac kullanıcıları da PhoneGap ile BackBerry için uygulama geliştirebilecekler.

Her ne kadar Adobe tarafından satın alınmış da olsa PhoneGap’in açık kaynak kodlu geliştirim süreci devam etmekte. Bu PhoneGap’e karşı olan ilgimi ve şefkatimi devam ettirmem için yeterli bir neden.

PhoneGap’in 1.3 sürümü ile ilgili resmi açıklama http://phonegap.com/2011/12/19/phonegap-1-3-released/ adresinde. Aynı zamanda “The Adobe Developer Connection” (ADC) platformu da konu ile ilgili eğitsel videolar hazırlamış durumda. Adobe Developer Evangelist Kevin Hoyt tarafından hazırlanan PhoneGap video serisi, bu konuda çalışmaya yeni başlamış kişilere Dreamweaver üzerinde güvenli bir ortamda uygulama geliştirebilmeli için yeterli altyapıyı sunuyor.

Eğitim videolarının tam listesine http://tv.adobe.com/show/adc-presents-phonegap adresinden ulaşabileceğiniz serisinin konu başlıkları şu şekilde:

Önümüzdeki dönemde (ucunu mümkün olduğunca açık bırakıyorum) bir PhoneGap eğitim serisi hazırlamak ve paylaşmak dileğiyle…

PhoneGap 1.3 Yayınlandı” için 2 yorum

Kendininkini ekle

  1. Siz olsanız, bir mobil uygulamasını objective-c yoksa phonegap ile mi yaparsınız? (phoneGap’in cross mobile platform olduğunu bir kenara bıraksak)

    1. Merhaba,

      Objective-C’ye hiç girmezdim. Bunun birkaç nedeni var. Birincisi Linux platformunda çalışıyorum. İkincisi yeni bir dil ile ilgili olarak maceraya atılmaktansa bildiğim platformları tercih ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑