Google Technology User Group (GTUG) – Ankara

Kullanıcı grupları içinde yer almayı her zaman sevmişimdir. Bilişim alanındaki herhangi bir konuda kendinizi geliştirmek istediğinizde ilk yapmanız gereken şey, alanın toplulukları ile bağlantıya geçmek olmalıdır. Kimi zaman da topluluğu kendiniz oluşturmaya çalışabilirsiniz. Bunun en güzel örnekleri yıllar önce kurduğumuz AdobeTURK ve AdobeACADEMIC. Son yıllarda en fazla kullandığım ürünlere baktığımda Google’ın verdiği hizmetlerin ön planda olduğunu söyleyebilirim. Özellikle e-posta, takvim, ofis uygulamaları gibi tüm gündelik işlerimde Google servislerini kullanmaktayım.

Arayüz tasarımından sunduğu hizmetlerin kalitesine kadar beni kendisine hayran bırakan Google’ın kullanıcı grupları içinde yer almamam tabiki düşünülemezdi. Ancak bu tür bir oluşumun varlığından maalesef haberdar değildim. Ta ki Chrome DevFest İstanbul etkinliğinin duyurusunu görene kadar. Etkinliğin kayıt formunu doldururken GTUG üyesi misiniz gibi bir soru da vardı. Google’da “GTUG” araması sonucu öncelikle global siteye daha sonra da organizasyonun Ankara ayağına ulaştım. Büyük bir keyifle toplulukta yer almak istediğimi belirten bir e-posta gönderdim. Topluluktaki arkadaşlar kısa sürede geri dönüş yaparak üyelik işlemlerini tamamladılar. Hızlı bir tanışma toplantısından sonra hemen kolları sıvayarak topluluk bünyesinde bir eğitim alt grubu oluşturulması için gerekli girişimlerde bulundum. Şu an GTUG-Ankara‘da Eğitsel Android Uygulamaları geliştirmeyi planladığımız bir grubumuz var; AndroEducation.

GTUG-Ankara’daki diğer çalışma gruplarını goo.gl/QtB83 buradan takip edebilirsiniz.

AndroEducation ile ilgili bir çalışma planı oluşturdum. Bu çalışma planı genel hatları ile aşağıda yer almakta. GTUG-Ankara’ya katılmak ve Android Platformunda Eğitsel yazılımlar geliştirmek isterseniz bizimle buradan bağlantıya geçin.

AMAÇ

AndroEducation Çalışma Grubu, Android platformunda kullanılabilecek eğitim uygulamalarının geliştirilmesini amaçlamaktadır. Buna ek olarak, GTUG-Ankara içerisinde eğitim ile ilgilenen üyeler arasında sinerji yaratabilmek ve eğitim ile ilgili projelere odaklanmak grubun amaçları arasındadır.

Çalışma Planı

15.11.2011 – 30.11.2011

  • Çalışma grubunun oluşturulması.
  • Çalışma planının hazırlanması.

01.12.2011 – 31.12.2011

  • Android platformunda yer alan mevcut eğitim uygulamalarının incelenmesi.
  • Değişik formatlara sahip (video, ses, metin vb.) eğitim içeriklerinin Android platformunda bir eğitim uygulaması içerisinde sunulabilmesi için gerekli ön analiz çalışmasının yapılması.

01.01.2012 – 31.03.2012

  • Yapılan analiz çalışmaları sonucu elde edilen bilgiler ışığında temel ihtiyaçlara cevap verecek bir eğitsel uygulamanın tasarımının ve kodlamasının yapılması.

01.04.2012 – 30.04.2012

  • Tasarımı ve kodlaması tamamlanmış olan eğitsel uygulamanın test edilmesi.
  • Testler sonucunda elde edilen geri bildirimler ışığında uygulamanın gözden geçirilmesi varsa hataların giderilmesi.

01.05.2012 – 31.05.2012

  • Uygulamayı tanıtan ve destek hizmetlerinin verilmesine imkan sağlan bir mikro Web sitesinin tasarlanması ve yayına alınması.
  • Yayına hazır hale getirilen uygulamanın Android Market’e yerleştirilmesi.

01.06.2012 – 30.06.2012

  • Android Market’ten alınacak istatistiki bilgilerin ve genel olarak tüm proje ile ilgili ayrıntılı bilgilerin bir etkinlik içinde GTUG-Ankara grubu ile paylaşılması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑