PASTEUR4OA Projesi Bitiş Konferansı

p4oa_final

Avrupa Birliği tarafından fonlanan ve Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü‘nün de ortak olduğu Avrupa Birliği Araştırmaları Açık Erişim Politikası Uyum Stratejileri Projesi (PASTEUR4OA) bitiş konferansı 17-18 Mayıs 2016 tarihleri arasında Amsterdam, Hollanda’da gerçekleştirildi.

PASTEUR4OA Projesi, Avrupa Birliği açık erişim politikaları ile uyumlu politikalar geliştirilmesini amaçlayan bir projeydi. Proje resmi olarak 20-21 Şubat 2014 tarihlerinde Portekiz’de Minho Üniversitesi’nde gerçekleştirilen toplantıyla çalışmalarına başlamıştı. PASTEUR4OA projesi, bir başka Avrupa Birliği destekli proje olan MedOANet (Akdeniz Ülkeleri Açık Erişim Ağı) projesinin devamı niteliğini de taşıyordu.

PASTEUR4OA Projesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye projenin resmi Web sitesinden (www.pasteur4oa.eu) erişebilirsiniz. Proje ile ilgili genel bir bilgi edinmek için ise Türk Kütüphaneciliği Dergisi’nde yayınlanan “Açık Erişim Politikalarının Geliştirilmesi ve PASTEUR4OA Projesi” başlıklı tanıtım yazısını okuyabilirsiniz.

PASTEUR4AO bitiş konferansında iki ana bölüm bulunmaktaydı.  “Açık Erişim için Yeşil Işık” ana teması altındaki konferans bölümü ve proje paydaşlarının katılımları ile gerçekleşen genel değerlendirme bölümü. Konferans bölümünde açık erişim konusunda önemli çalışmaları bulunan birçok uzman bilgi ve deneyimlerini paylaştılar. Konuşmacılar ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.pasteur4oa.eu/speakers adresinden, yaptıkları sunumlara ise www.pasteur4oa.eu/draft-conference-program adresinden erişilebilirsiniz. Aşağıda yer alan videoda ise konferansa katkı sağlayan konuşmacılar ile yapılan röportajları izleyebilirsiniz.

İki tam gün boyunca devam eden konferansın yoğun bir programı vardı. Açık Erişim, Açık Bilim, Açık Veri gibi farklı konularda uzmanların, faklı projelerin paydaşlarının ve konuya ilgi duyan yerel katılımcıların ilgisi konferans süresince hiç azalmadı. Bu konuda elde edilen başarıyı hem konuşmacılara, hem de her bir oturumu resmeden kütüphaneci ve grafik sanatçısı Met Denkschets‘e mâl etmek gerekir. Denkschets, oturumlarda ele alınan konuları inci inci işleyerek aşağıda yer alan harika çizimlere imza attı.

Denkschets sadece çizmek ile de yetinmedi, çizimlerini anlatarak bir anlamda her bir oturumun özetini çıkarmış oldu. Aşağıdaki videoda Denkschets’in açılış oturumu ile ilgili anlatımını izleyebilirsiniz.

Konferans bölümünün tamamlanmasının ardından, PASTEUR4OA proje sonuç raporu açısından da önemli olan ülkelerdeki açık erişim politikaları ile ilgili durumun değerlendirilmesine geçildi. Key Node olarak projede yer alan her bir ülkenin temsilcisi açık erişim politikaları açısından geldikleri nokta ile ilgili bilgileri paylaştılar.

Konferans ile ilgili proje yöneticileri tarafından hazırlanan konferans özetine www.pasteur4oa.eu/news/219#.V2FNsCiLShd adresinden erişebilirsiniz. Konferans ile ilgili daha detaylı bir değerlendirme için ise “Green Light for Open Access: Conference Report” dokümanını inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑