Kitap: A Quite Revolution

Creative Commons (CC) lisansı ile yayınlanmış olan beğendiğim kitapları (Made without Creative Commons, OER Training Workbook vb.) daha önce de buradan paylaşmıştım. Bu kitaplar benim de yazmış olduğum rehber niteliğindeki kitapları CC lisansı ile paylaşmama ilham vermişti (bkz: Mobil Programlamaya Giriş). İşte içindeki hikayeler ile ilham verecek kitaplardan biri daha karşınızda: A Quite Revolution / Bir Sessiz Devrim.

Creative Commons Yeni Zelanda ekibi tarafından 2015 yılında kaleme alınan kitabın giriş bölümünü CC Aotearoa Yeni Zelanda Kamu Lideri (o zamanlar Public Lead kavramı vardı) Matt McGregor yazmış. McGregor giriş yazısına bizim de bölümdeki hocalar (Yaşar Tonta ve Umut Al) ile birlikte çok heves ettiğimiz ancak bir türlü hayata geçiremediğimiz “Book Sprint” adı verilen ortaklaşa kitap yazma etkinliği örneğini vererek başlamış. Hal böyle olunca kitap beni ilk andan itibaren cezbetmiş oldu. Belki de kendimizin başaramadığı ancak dünyada sıkça örneğini görmeye başladığımız imece kitap yazımı için acaba yeni bir motivasyon olur mu diye düşündüm 🙂 Hatta sıcağı sıcağına bu konuyu Yaşar Hocamız ile sohbet ederken yeniden gündeme getirdim ve derin “ahlar” eşliğinde başlanamayan projeleri yeniden anma fırsatımız oldu!

Kitap CC-BY ile lisanslandığı için gönül rahatlığı ile paylaşıyorum; siz de paylaşabilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yeniden kullanıma sunabilir, kitabı ticari amaçla da kullanabilirsiniz. Umarım bu kitap ve içindeki hikayeler size de ilham verir ve paylaşım kültürüne siz de katkı sağlarsınız.

https://resources.creativecommons.org.nz/a-quiet-revolution/

Keyifli okumalar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑