İlker Birbil’den Makine Öğrenmesine Giriş Dersi

İlker Birbil

Şahsen tanışma fırsatı bulamadığım ancak Twitter sayesinde tanıdım İlker Birbil gerek akademik çalışmaları açısından gerekse de hayat görüşü açısından kendime yakın hissettiğim bir insan. Umarım önümüzdeki süreçte yüz yüze tanışma fırsatı da bulurum ve kendisinden daha fazla faydalanma şansım da olur.

İlker Birbil, Erasmus Üniversitesi‘nde (Roterdam, Hollanda) öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Son zamanlarda Hollanda merkezli bir çok akademik kurumda çok değerli Türk araştırmacılar görev yapmaya başladı. Bu vesile ile Albert Ali Salah, Almila Akdağ Salah ve Yasemin Türkyılmaz hocalarıma da selam gönderiyorum. Bir toplantı vesilesi ile ziyarete gittiğimizde geniş katılımlı bir Türk gecesi bile düzenleyebiliriz 🙂

İlker Birbil Hoca, geçtiğimiz Ekim ayında İstanbul’da bir makine öğrenmesi eğitimi düzenleyeceğini Twitter üzerinden duyurmuştu.

Eğitime yoğun bir ilgi olduğunu tahmin ediyorum. Katılımcıları seçebilmek için zorlanmış olmalılar. Bu aşamada benim ilk aklıma gelen yüz yüze bir eğitim düzenlenirken bu eğitimde kullanılan kaynakların paylaşımı ve derslerin kayıt edilip edilmeyeceği olur. İlker hoca, hem kullanılacak öğretim materyallerinin GitHub üzerinden paylaşılacağını, hem de video kayıtlarının düzenlenerek YouTube üzerinden yayınlanacağı müjdesini vermişti. Ben de ders materyallerinin CreativeCommons ile lisanslanarak paylaşılmasının çok iyi olacağını kendisine iletmiştim. Sağ olsun bu istediğimizi yerine getirdi. Creative Commons Türkiye olarak paylaşım kültürüne yaptığı bu destekten dolayı da ayrıca teşekkür ediyoruz.

Makine Öğrenmesine Giriş dersinde kullanılan materyallere CC-BY lisansı altında https://github.com/sibirbil/IMO2020 adresinden erişmek mümkün.

Dersin video kayıtlarının YouTube üzerinden yayınlanmaya başlandığı geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden duyuruldu.

YouTube üzerinde hazırlanmış olan ve aşağıda gömerek paylaştığım oynatma listesinden dersin video kayıtlarını izlemeye başlayabilirsiniz:

Örnek kodların GNU ile, sunum dosyalarının ve videoların ise CC-BY ile paylaşıma sunulduğu bu ders için sevgili İlker Birbil ve Utku Karaca‘ya ne kadar teşekkür etsek az. Özellikle Türkçe içeriğin son derece az olduğu bir konu başlığı altında sunulan bu ders bir hazine değerinde. Sunumların video kaydını ve kurgusunu yapan Erdal Devrim Aydın da ayrı bir teşekkürü hak ediyor. Video kayıtlarının kurgulanması, yeniden encode edilmesi ve yüklenmesi süreçlerini yaşayan bilir. Emeğinize sağlık.

Bahar döneminde verdiğim BBY261 İleri Programlama dersinde bu açık kaynaklardan çok fazla yararlanacağımızı düşünüyorum. Ne iyi ettiniz de bu dersi hazırladınız, bunu yüz yüze verdiniz, kayıt ettiniz ve açık lisansla lisanslayarak tüm dünyaya sundunuz.

Tekrar teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑