Bigbluebutton

Uzaktan eğitim ve e-öğrenme ile ilgili çalışmaları ilk takip etmeye başladığım 2000 yılından bu yana tam 11 yıl geçmiş. Bu 11 yıl içerisinde sanal sınıf uygulamalarının sektörün dinamikleri üzerinde en çok etkiye sahip olan yazılım grubu olduğunu söyleyebilirim. Uzaktan eğitime bakış açımızı değiştiren ve kişiler arası etkileşimi gerçek anlamda sağlayabileceğine inandığımız bu platform, üzerinde koştuğu teknolojik altyapı açısından uzaktan eğitimin diğer bileşenlerine göre de ayrı konuma sahip. Bu konumun farkını uzaktan eğitimle ilgilenen hemen hemen her kişi ve kurumun en az bir kere (buna ben de dahilim) öğrenme yönetim sistemi yazmaya teşebbüs edip, sanal sınıf ile ilgili çözümü ise dışarıda araması ile ortaya koyabiliriz.

Sanal sınıf uygulamalarının metin tabanlı sohbet yazılımları üzerinden hizmet verdiği dönemin sonunu getiren Adobe Connect, bu alanda faaliyet gösteren firmalara da rahat bir nefes aldırdı. Artık binlerce satır kodu yeniden ve yeniden yazarak oluşturdukları öğrenme ve içerik yönetim sistemleri için ek bir çalışma yapmalarına gerek kalmamıştı. Zaten bir çoğu .net platformu üzerinde uygulamalarını geliştiriyorlardı. Windows sunucu üzerinde çalışan ticari bir çözüm hem güvenillir, hem de yabancılık çekmeyecekleri bir ortam sağlamaktaydı.

Peki açık kaynak cephesinde durum nasıldı? Bilindiği gibi linux tabanlı sunucular üzerinde Moodle gibi açık kaynak kodlu sistemleri tercih edenler mümkün olduğunca ticari lisansa sahip olan ürünlerden uzak durmaya çalışır.  Özellikle sınırlı kaynaklar ile akademik çalışmalar yapmaya çalıştığınızda donanım açısından üst düzey özelliklere sahip sistemlerle çalışma şansınız yoktur. Buna bir de Windows’un sunucu lisansı eklendiğinde karşınıza karamsar bir tablo çıkmaktadır. Moodle’ı açık kaynak kodlu e-öğrenme mimarisinin içerik yönetimi açısından yapıtaşı olarak kabul edersek mimarinin eksik kalmış çevrim-içi eşzamanlı ders tarafına da BigBlueButton’ı yerleştirmek mümkün.

BigBlueButton uzun zamandır takip ettiğim açık kaynak kodlu projelerden biri. Hızla gelişen bir proje olduğunu ve süratle rakiplerine üstünlük sağlayacağını düşündüğüm bir proje.

BigBlueButton ile ilgili ayrıntlılı bilgiye http://code.google.com/p/bigbluebutton/ adresinden erişebilirsiniz. BigBlueButton ile ilgili yazılara da BigBlueButton Kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑