BigBlueButton 0.8 Sürümü Yayında

Yüksek öğretim için tasarlanan açık kaynak kodlu video konferans platformu BigBlueButton’nın merakla beklenen 0.8 sürümü resmi olarak 18 Haziran 2012’de yayınlandı. BigBlueButton’nın 0.8 sürümü ile gelen en önemli özellik oturumların kayıt altına alınabiliyor olması.

BigBlueButton, uzun süredir takip ettiğim ve Türkçeleştirilmesine destek olduğum bir platform. Projenin gelişme sürecini de yakından takip ettiğim için 0.8 sürümünün getireceği yeniliklerden uzun süredir haberim vardı. Geçtiğimiz senelerdeki konferanslarda (Akademik Bilişim vb.) kayıt özelliğinin de yakın zamanda geleceğini müjdelemiştim. Yaklaşık 2 aydır 0.8 sürümünün beta versiyonunu test sunucusunda deniyorum. Performansından genel olarak memnun olduğumu söyleyebilirim. Kayıt özelliği haricinde bir takım iyileştirmelerin de gerçekleştirildiğini söyleyebilirim.

BigBlueButton’daki oturum kayıt özelliğini biraz daha detaylandırmak istiyorum. Kayıt özelliği Adobe Connect Pro’da yer alan kayıt özelliğinden biraz farklı. Bu açıdan belki mevcut Connect kullanıcılarına kayıt özelliği biraz zayıf gelebilir. BigBlueButton, ders anlatımınızda kullandığınız yansıları, bu yansıların üzerine yaptığınız konuşmalarınızı ve o andaki yazılı sohbeti kayıt altına alıyor. Şu an için Connect’te olan ekran paylaşımının ya da Web kamerasından gelen görüntünün kayıt altına alınma özelliği yok. Bu konuda önümüzdeki sürümlerde bir gelişme olabilir ancak şu an için kayıt yukarıda bahsettiğim özellikler ile sınırlı. BigBlueButton, kaydedilmiş oturumları kendi HTML5 tabanlı oynatıcısında daha sonra izlemenize imkan tanıyor. Burada aslında tam bir videodan bahsetmek mümkün değil. Oturum kaydını daha çok farklı bileşenlerin (yansı, ses ve sohbet metni) eşzamanlı bir şekilde sunumu olarak ifade etmek daha doğru olacaktır.

BigBlueButton’nın 0.8 sürümü daha önceki sürümlerde olduğu gibi Ubuntu 10.04 LTS sürümü üzerine “apt-get” ile sorunsuz olarak kuruluyor. Kurulum ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://code.google.com/p/bigbluebutton/wiki/InstallationUbuntu adresinden ulaşabilirsiniz.

Kurulumu tamamladığınızda sizi aşağıdaki sayfa karşılıyor (Şekil 1).

Şekil 1. BigBlueButton Test Sunucusu Merhaba Ekranı

Merhaba ekranından hem standart oturumları test edebileceğiniz hem de API’leri test edebileceğiniz uygulamalar yer alıyor. Standart oturum arayüzünde önemli bir değişiklik yok. Belki de arayüzdeki en önemli değişiklik Web kamerası görüntülerinin tek bir çerçeve içerisinde yapılandırılması ve bu şekilde eskiye göre daha kolay kontrol edilebilmesi (Şekil 2).

Şekil 2. BigBlueButton Sürüm 0.8 Arayüz

Sürüm 0.8’in en çarpıcı özelliği olan oturum kayıt ile ilgili olarak önceden hazırlanmış API örnekleri yardımıyla bir kayıt gerçekleştirdiğinizde kaydınız listelenmekte (Şekil 3).

Şekil 3. Listelenmiş Kayıtlar

Gerçekleştirmiş olduğunuz kaydı listeden seçerek HTML5 oynatıcı içinde görüntülemeniz mümkün hale gelmekte (Şekil 4).

Şekil 4. Kaydın HTML5 Oynatıcıda Görüntülenmesi

Son 5 yıl içerisinde WordPress ve Moodle’dan sonra beni en çok heyecanlandıran açık kaynak kodlu projenin BigBlueButton olduğunu söyleyebilirim. Geliştirici topluluğundaki dinamik yapı, farklı platformlar ile entegrasyon, mobil cihazlar ile uyumluluk, sade ve işlevsel arayüz gibi birçok önemli özelliği bünyesinde barındıran bu projeyi mutlaka yakından takip etmenizi öneririm.

BigBlueButton ile ilgili özellikleri ve entegrasyon çözümlerini BigBlueButton Kategorisinden takip edebilirsiniz.

BigBlueButton 0.8 Sürümü Yayında” için 3 yorum

Kendininkini ekle

  1. BigBlueButton sizin Akademik Bilişlerde bahsetmiştiniz. Bende kurmayı başardım. tabiki destekle. Connect kullanıyorum. Ancak BBB gelişimi çok iyi gittiğini paylaşmak isterim. Tabiki sizin gibi bilişimci arkadaşların katkılarıyla. Ben şahsen resmi sponsora destek olmak ve kurulum için 500$ gönderdim. Fred çok destek oldu.
    Tek sorunum kayıt ve ses. Bunu henüz tam başaramadık. Başka sorunumuz yok.

  2. BBB nin en büyük kaybı bence Flash olması Adobe Air üzerine geliştirilse çok daha avantajlı olabilirdi onWebinar veya Adobe Connect gibi BBB 0.81 versiyonunu kurdum ve başarılı bir şekilde kullandım yalnız aynı anda 2 toplantıyı desteklemek için 16GB RAM 8 core CPU ve 320 GB SSD Diskli bir ubuntu 10.02 yetersiz kaldı Adobe air olsaydı sanırım bu özelliklerde bir makine rahatlıkla yeterli olabilirdi diye düşünüyorum. iki toplantı için aynı özellikte farklı bir sunucu kurmak zorunda kaldım malesef

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑