Avrupa Bisiklet Meydan Okuması 2017 Tamamlandı

Avrupa Bisiklet Meydan Okuması (European Cycling Challenge), adından da anlaşılacağı gibi Avrupa genelinde bisiklet kullanımı ile ilgili olarak gerçekleştirilen bir organizasyon. Organizasyona katılan şehirler farklı kategorilerde (bisiklet ile yapılan kilometre, aktif katılımcı sayısı vb.) birbirlerine bir anlamda meydan okuyorlar ve her Mayıs ayı boyunca birbirlerine üstün gelmeye çalışıyorlar.

Akıllı telefonlara yüklenen bir uygulama sayesinde tüm katılımcılardan toplanan veriler analiz ediliyor ve meydan okumanın galipleri 1 Haziran itibariyle ilan ediliyor. Strava benzeri bu uygulamanın adı Naviki; sadece bu etkinlik kapsamında değil sürekli olarak da kullanabileceğiniz bu uygulama ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://www.naviki.org/tr/naviki/

Geçtiğimiz senelerde ben de Çankaya Belediyesinin katılımıyla Ankara’da meydan okumanın bir parçası olmuştum. Maalesef bu sene katılımın az olması gerekçesiyle Çankaya Belediyesi etkinlikte yer almadı. Türkiye’den İzmir ve Mersin belediyeleri bu sene meydan okumada yerlerini aldılar ve çok başarılı sonuçlar elde ederek farkındalık açısından Türkiye’deki bisiklet kültürüne çok önemli katkılar sağladılar. Çankaya Belediyesi’ni bu açıdan eleştirmek istiyorum. Katılımın az olması nedeniyle böylesi bir organizasyona katılmama kararı almanın hiçbir haklı gerekçesi olamaz; özellikle de dişe dokunur hiçbir maddi ve manevi yükü de bulunmazken..!

Avrupa Bisiklet Meydan Okuması 2017’nin sonuçlarına şöyle bir göz atacak olursak, bisikletle kat edilen mesafede İzmir 1. ve Mersin 17. oldu; bu meydan okumadaki en önemli kategori ve İzmir şampiyonluğu göğüsledi. İzmir’deki tüm bisikletlileri ve belediye çalışanlarını canı gönülden kutluyorum, iki ki varsınız 😉

Mersin de bu sene ilk defa katılmasına rağmen 52 şehir arasında 17. oldu. Bu da muhteşem bir sonuç bence; emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Önümüzdeki yıllarda Mersin mutlaka daha iyi sonuçlar alacaktır diye tahmin ediyorum.

Detaylı istatistiklere buradan ulaşabileceğiniz Avrupa Bisiklet Meydan Okuması’na katılan 52 şehirdeki bisikletçiler toplamda 4,650,554 kmlik yol yapmışlar. Bu mesafenin 855,002 kilometresi İzmir’e ait. Bu da tüm organizasyonda kat edilen mesafenin neredeyse 1/5’i. İzmirli bisikletçilerin ve yerel yönetimin olaya nasıl sahip çıktıkları buradan da anlaşılabilir. Bir kez daha huzurlarınızda tebrik etmek istiyorum; pedallarınıza sağlık dostlar 😉

GPS kayıtlarını temel uygulamadan dolayı başka bir şehirde bisiklete binip İzmir’e ya da Mersin’e destek vermek maalesef mümkün olmuyor. Bu açıdan mutlaka yaşadığınız şehirdeki yerel yönetimin olaya müdahil olması gerekiyor. Umarım önümüzdeki sene Çankaya Belediyesi yeniden bu önemli etkinlikte yer alma çabası içine girer ve biz de var gücümüzle Ankara’yı temsil etmeye çalışırız.

Aklınız bisikletinizde, bisikletiniz yollarda olsun 😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑