Teknoloji Marketlerindeki Satış Sorumlularının Yeterlilikleri

Teknoloji marketleri son 10 yılda çok hızlı bir gelişim gösterdi. Teknosa, Electroworld, MediaMarkt, Vatan Bilgisayar, Gold Bilgisayar, Bimeks, Best Buy şu anda ilk aklıma gelenler arasında. Bu marketleri belirli zaman aralıklarında ziyaret ediyorum. Herhangi bir ihtiyacım olmasa bile ürünlere göz gezdirmek hoşuma gidiyor. Gözlemlediğim kadarı ile teknoloji marketlerin hemen hemen tamamına yakını personelinin teknoloji konusunda danışılabilecek birer uzman olduğu iddiasında.

Hatta bazı marketler bu personellerini özel isimler altında daha da havalı bir şekilde pazarlamaya çalışıyorlar; TechGuys, GeekSquad vb. İşin üzüntü veren kısmı ise maalesef (bu özel ekiplerde yer alan personel de dahil olmak üzere) satış ekibinin %90’lık kısmının ürünler ve özellikleri konusunda son derece yetersiz ve eksik bilgiler ile müşterilerini yanlış yönlendirmeleri. Daha da kötüsü neredeyse tüm personelin bu işin “piri” olduklarına karşı olan inançları.

Teknoloji marketlerinde çalışan ve kendini “guru” zanneden tüm çalışanlara bazı önerilerim var:

 1. Müşterinizin sizden çok daha bilgili, uzman, konuya hakim ve tecrübeli olabileceğini unutmayın.
 2. Beylik söz öbeklerinden uzak durun. Ör: “Ben olsam bu ürünü alırdım.”
 3. Bilmediğiniz özellikler ile ilgili yorum yapmayın.
 4. Araştırmadığınız konularda tahmin yürüterek bilgi vermeyin.
 5. Uzmanı olmak istediğiniz ürün ile ilgili teknik özelliklerin yazılı olduğu dokümanları bir zahmet okuyun. İlgili forumları takip edin. Kullanıcı görüşlerini dikkate alın.
 6. Ürün sahibi firmalara karşı paranoyak bir tavır sergileyin, ayrıntı isteyin, ispat isteyin.

Şimdi bu yazıyı okuyan teknoloji market çalışanları eğer “üç kuruş para alıyoruz, bu paraya bu kadar hizmet” diyorlarsa bi zahmet bu işi yapmasınlar, insanları zarara uğratmasınlar. Zaten tahminim kimse kendisi için bu uyarıyı dikkate almaz, işinin ehli %10’luk grup içinde kendilerini görürler.

Teknoloji alışverişi yapacak olan vatandaşlara da birkaç önerim olacak:

 1. Teknoloji marketlerindeki personele güvenmeyin.
 2. Mutlaka ürünün orjinal kutusundaki özellikleri dikkatlice okuyun.
 3. Ürünün resmi Web sitesindeki bilgileri dikkatlice inceleyin.
 4. Herkesin yoğun olarak kullandığı, isim yapmış ve kendini ispat etmiş, mümkünse yabancı forumlarda ürün ile ilgili detaylı araştırma yapın, yorumları okuyun, katılımcıların düşüncelerini sorun.
 5. Paranız çoksa aldırmayın tüm bunlara; alın, beğenmezseniz atın.

Sağlıcakla kalın 😉

Teknoloji Marketlerindeki Satış Sorumlularının Yeterlilikleri” için 2 yorum

Kendininkini ekle

 1. Kesinlikle katılıyorum. Bu konuda personelin yaptıkları ve yaklaşımları bazen ahmaklık boyutuna kadar ilerliyor. Bu nedenle artık Vatan’dan alışveriş yapmıyorum. Çünkü ürün iadesi neredeyse imkansız. Şu an için bu tür emin olamadığım bir durum olursa alışveriş yaptığım yer MediaMarkt. Koşulsuz iade sayesinde (Cep tel, vb. hariç), ürünlerle ilgili soru işaretiniz olduğunda iade etme şansım oluyor.

 2. Keşke uzman olsalar ben kendilerindeki o aşırı özgüvene bile razıyım. Az çok teknolojiden anlayan bir insanın sorusuna boş gözlerle bakıyorlar hayatlarında o kavramı ilk defa duymuş gibi.
  Sanki sadece onlara bu makine şu kadar piksel, bu bilgisayarın ram i şu kadar falan demek öğretilmiş. Onun dışına çıktığınızda kendilerinden cevap almanız pek mümkün olmuyor(Mutlaka bu durumun aksinde eleman daha çoktur).
  Kısacası benim teknolojik bir ürün alacaklara tavsiyem biraz forum vs. gibi ortamları dolaşıp azıcık da olsa bilgi edinmesi. Kendini tamamen personele emanet etmesinler az da olsa ürün araştırması yapsınlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑