Stanford Universitesi’nden iOS Uygulama Geliştirme Eğitimi

Dünya’da isim yapmış üniversitelerin mevcut eğitim programları kapsamında açtıkları derslere İnternet üzerinden erişim sağlamaları eğitim açısından çok önemli fırsatlar sunuyor (bkz. http://see.stanford.edu/see/courses.aspx). Açık ders malzemeleri ya da kaynakları olarak adlandırabileceğimiz bu içeriklerin İngilizce olması yabancı dil sorunu olan kişiler için büyük bir engel teşkil ediyor. Bu engel kimi zaman derslerin Türkçe çevirilerinin yapılması ile aşılabiliyor.

Ders materyallerinin / kaynaklarının Türkçeleştirilmesi ile ilgili farklı kurumlar, oluşumlar çaba sarf ediyor. Bunların başında daha önce de uygulamalarına sıkça yer verdiğim ve aktif olarak görev aldığım Ulusal Açık Ders Malzemeleri Konsorsiyumu geliyor.

Bugün sizlerle paylaşmak istediğim kaynak ise Çizgi TAGEM‘in Türkçeleştirme çalışmalarını yaptığı ve ticari olmamak kaydıyla dağıtımının, paylaşımının serbest olduğu Stanford Üniversitesi derslerinden “Developing Apps for iOS“. Bu dersi ve farklı disiplinlerde bir çok içeriği sadece kayıtlı olduğu medyanın (DVD) ücretini yansıtarak paylaşımını yapan Çizgi TAGEM ekibine bu vesileyle teşekkür etmek istiyorum. Ders içeriklerinin daha fazla kişiye, daha fazla platformdan (mobile cihaz desteği vb.) ulaşmasını sağlamak için videoları Youtube’a yükledim. Ticari olmamak kaydıyla bu içerikleri istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.

Stanford Üniversitesinde verilen “Developing Apps for iOS” dersinin videolarına Türkçe altyazılı (Çizgi TAGEM – Yener Yüzüak) olarak aşağıdaki listeden erişebilirsiniz:

 1. iOS Programlama ve MVC’ye Giriş
 2. MVC, Xcode, Arayüz Yapımı ve İlk Uygulama Denemesi
 3. Objective-C
 4. Diziler, Kütüphaneler ve Bellek Yönetimi
 5. Protokoller ve Görünümler
 6. Görünüm ve Navigasyon Kontrolleri
 7. Diğer Kontrollerin Kontrolleri, iPad, Evrensel Uygulamalar
 8. Hareket Oluşturucular
 9. Resim, Web ve Scroll Görünümleri
 10. Tablo Görünümü
 11. Tutarlılık
 12. Çekirdek Veri ve Tablo Görünümü
 13. Bloklar ve Çoklu/Eşzamanlı İşlemler
 14. Çekirdek Konumlayıcı ve Harita Kiti
 15. Düzenlenebilir Metin, Modal Görünüm Denetimleri ve Görünüm Animasyonu
 16. Çekirdek Hareket, Bölümlenmiş Kontroller ve Uyarılar
 17. Medya

Stanford Universitesi’nden iOS Uygulama Geliştirme Eğitimi” için bir yorum

Kendininkini ekle

 1. Merhabalar İOS videolarının türkçeleştirme çabalarıiçin teşekkürler bu videolar için altyazıları .sub formatında da dağıtmayı düşünürmüydünüz?

  iyi bayramlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑