PhoneGap ve Apache Cordova


PhoneGap‘in yaratıcısı Nitobi Adobe tarafından satın alınınca, PhoneGap projesi Apache Yazılım Vakfı’nın kuluçka sistemine dahil olarak Apache Cordova (önce Apache Callback ) adını aldı. Bir cümle ile rahatlıkla ifade edilebilen bu gelişme, PhoneGap kullanan geliştiriciler için karmaşık hale gelen bu durumu açıklamaya tabii ki yetmemekte.

Nitobi ve dolayısıyla Adobe çalışanları da bu durumu fark etmiş olacaklar ki projenin geliştiricilerinden Brian ReLoux bu duruma açıklık getirmek için PhoneGap günlüğünde bir yazı yayınlamış. Yazıya goo.gl/mLVgy adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazıyı kısaca özetlemek gerekirse; PhoneGap’in temelini oluşturan kod yapısı Apache Yazılım Vakfı’na devredildi. Bu durumda PhoneGap, Apache Cordova’nın bir dağıtımı haline geldi. Bu durumda birçok farklı açık kaynak kodlu projede olduğu gibi (ör: WebKit) Apache Cordova temel alınarak bir çok farklı PhoneGap benzeri dağıtım oluşturulabilir. Apache Cordova ve PhoneGap ücretsiz olarak kullanılmaya devam edecek. PhoneGap, Adobe’nin diğer yazılımları ile farklı avantajlara sahip olarak da kullanılabilecek. Tabii bunun için ilgili Adobe yazılımının (ör: Adobe Shadow) lisansına sahip olmak şart.

Sonuç olarak PhoneGap açık kaynak kodlu olarak yoluna Apache Cordova ismi altında devam edecek ve kendi ismi ile de bir dağıtım olarak Adobe ürünleri ile (ya da bağımsız olarak) yeni kullanım özelliklerine sahip olacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑