MITx’in İlk Dersi İçin Kayıtlar Başladı

2000 yılından bu yana MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) devam eden Açık Ders Malzemeleri (Open Courseware) Projesinin 2000’nin üzerinde ve halen artmaya devam eden dersleri, tüm dünyadaki açık ders malzemeleri hareketi için öncü bir rol üstlenmiştir. MIT’nin geçtiğimiz Aralık ayında duyurduğu MITx projesi ise açık ders malzemeleri kavramını bir adım öteye götürecek nitelikte yeni bir çevrimiçi öğrenme girişimidir. Bu girişim ilk ürünü olan 6.002x (Circuits and Electronics) kodlu ders projenin deneysel bir prototipi olarak 5 Mart 2012’den itibaren resmi olarak başlıyor.

MIT Açık Ders Malzemeleri Direktörü Cecilla d’Oliveria’nın MITx projesinin ilk dersini müjdeleyen e-postasını aldığımda hiç vakit kaybetmeden derse kaydımı yaptırdım. Derse kayıt olurken oluşturduğunuz kullanıcı hesabı formunun sonunda tercih ettiğiniz dil sizlere sorulmakta. Bu bölüme “Turkish” yazmanız bence önemli. Bunun nedeni MIT’nin bir yandan çeviri çalışmalarına devam etmesi. Talep fazla olursa kim bilir belki de dersler Türkçe olarak da sunulmaya başlar.

Türkiye’de TÜBA önderliğinde yürüttüğümüz Açık Ders Malzemeleri projesinde buna benzer gelişmeleri sağlayabilmemiz çok önemli. Açık Ders kavramında 1. etabın tamamlandığını ve Açık Ders 2.0’a geçildiğini söylemek artık mümkün.

MIT’nin yeni nesil açık dersi Circuits & Electronics 6.002x dersi ile ilgili ayrıntılı bilgiye https://6002x.mitx.mit.edu/ adresinden ulaşabilirsiniz, yine aynı adresten derse kaydınızı da yaptırabilirsiniz. Tüm dünyadan farklı katılımcılar ile aynı sınıfta, MIT’den akademisyenlerle birlikte şu ana kadar örneğini görmediğimiz benzersiz bir deneyim siz de yaşamak istiyorsanız vakit kaybetmeden kayıdınızı yaptırın.

5 Mart 2012’de sınıfta görüşmek üzere 😉

MITx’in İlk Dersi İçin Kayıtlar Başladı” için bir yorum

Kendininkini ekle

 1. Thanks Orcun Bey
  I am glad that you informed Turkish people.
  I have been involved with the translation of all MITx courses to Turkish..

  I talked to TUBA professors. They are ready to translate.
  1.- I wrote to FRafael REIF for permissions. No response yet.
  2.- I have a very good model for financing. $ 50.000requirede for each
  course . Total 2200 courses requires $ 110 million within 4-5 years.
  I can find 2200 sponsors each contributing $ 50.000 for such a great cause .

  I would need your help too . Thanks again .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑