İBB Açık Veri Portalı Yayında

2020’nin Ocak ayı sürprizlerle devam ediyor. 15 Ocak’ta Wikipedia’nın erişime açılmasından sonra şimdi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Açık Veri Portalı https://data.ibb.gov.tr/ adresinde yayın hayatına başladı. 31 Mart 2019 yerel seçimleri ile değişen büyükşehir yönetimlerinin yandaşlara rant sağlayan konular haricinde uzun yıllar hiçbir çalışma yapmadıkları da bu vesile ile gözler önüne serilmiş oldu.

Portalda şu an için 5 kategori altında toplam 85 veri seti yer alıyor:

  • Mobilite (47 veri seti)
  • Çevre (22 veri seti)
  • Enerji (9 veri seti)
  • Yaşam (9 veri seti)
  • Ekonomi (2 veri seti)

Mevcut veri setlerine ek olarak yeni veri isteğinde de bulunabiliyorsunuz. Yeni veri isteğinde bulunabilmeniz için portala üye olmanız ve giriş yapmanız gerekiyor. Aksi halde https://data.ibb.gov.tr/datarequest sayfasında “Veri İsteği Ekle” seçeneğini göremiyorsunuz.

Veri İstekleri Sayfası – https://data.ibb.gov.tr/datarequest

Yeni bir veri isteği yapmadan önce hem mevcut veri setlerini hem de yapılan veri isteklerini gözden geçirmekte fayda var. Bu portal kullanıcılarına düşen görevlerden bir tanesi olmalı.

İBB’nin Açık Veri Portalı’nda veriye temel olarak üç farklı şekilde erişmek mümkün; “Veri Kaşifi” ile tarayıcı üzerinden, ilgili dosyayı cihazınıza indirerek (xlsx, docx, csv, vb.) ve API üzerinden. Veri Kaşifi arayüzünde farklı filtreleme seçenekleri de bulunmakta.

Veri Setinin Veri Kaşifi yardımıyla görüntülenmesi

İBB Açık Veri Portalı önümüzdeki süreçte veri açısından çok daha zenginleşecektir diye ümit ediyorum. Bu portalın hayata geçmesi Türkiye genelindeki diğer yerel yönetimleri de (rol model olarak) harekete geçirecektir diye düşünüyorum.

Emeği geçenlerin ellerine, akıllarına sağlık!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑