Google Code Kapanıyor

google_code_kapaniyor

Google Code’da projesi olanlar bilgilendirme postasını almıştır. Google bence çok tartışılacak bir başka kapatmaya daha imza atıyor. Kapatmaya ana gerekçe olarak çok fazla sayıda projenin GitHub ve benzeri platforma kayması olarak gösteren Google, benzer bir tavrı RSS servisi Google Reader’da da göstermişti.

Google’ın belirli bir hizmetini kendi ekosistemine dahil edenler, çalışma döngüsünün içine alanlar bence bundan sonra daha da dikkatli olmalı. Google’ın verdiği servise alternatif servisler çıktığı zaman ve bu alternatifler iyi olduğu zaman Google artık bu servislere yatırım yapmamaya başlıyor. Gerekli ilgiden yoksun kalan platformun da tabii ki kullanıcı sayısı düşüyor. Google, daha sonra bu kullanıcıların diğer platformlara göç etmesini bahane edip servisi kapatıyor.

Google Code benim ilk çıktığı günden bu yana okulda öğrencilerle birlikte ortak projelerde kullandığım bir platformdu. Son 1-2 yılda platforma hiçbir güncelleme gelmediği için GitHub’a göçme kararı almıştım, iyiki de almışım.

Sonuçta gelmek istediğim nokta şu; eğer kullandığınız Google servisinde artık heyecan verici yenilikler yer almamaya başlamışsa, vakit geçmeden tası tarağı toplayın ve başka bir yere göç edin 🙂

Google Code’un akibeti ile ilgili ayrıntılı bilgi bu yazıda: http://google-opensource.blogspot.com.tr/2015/03/farewell-to-google-code.html.

Not: 2016 Ocak ayında tamamen devre dışı kalacak sistemde projeniz varsa bir an önce taşınma işlemlerini başlatmanızı tavsiye ederim.

Google Code Kapanıyor” için bir yorum

Kendininkini ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑