New York’daki Metropolitan Sanat Müzesi 375.000 Dijital Çalışmayı CC0 ile Yeniden Kullanıma Sundu

New York’da yer alan ünlü Metropolitan Sanat Müzesi 7 Şubat 2017 tarihli blog yazısı ile 375.000 dijital çalışmayı CC0 lisansı ile yeniden kullanılabilir olarak erişime açtığını duyurdu. Bu duyuru gerek Creative Commons toplulukları arasında gerekse de “açık kültür“‘e gönül vermiş herkes tarafından büyük bir heyecan ve mutlukla karşılandı. Buna ben de dahilim 😉

Creative Commons Zero (CC0) lisansı altında kullanıma sunulan bu dijital çalışmaları herkes istediği gibi kopyalayabilir, üzerinde değişiklik yapabilir, istediği şekilde ve biçimde dağıtabilir ve bu çalışmaları ya da bu çalışmadan ürettiklerini ticari amaçla kullanabilir.

Metropolitan Sanat Müzesi’nin çevrim içi koleksiyonuna metmuseum.org/art/collection adresinden erişebilirsiniz. Koleksiyon sayfasında yer alan süzme araçlarından “Public Domain”‘i seçtiğinizde CC0 lisansı altında sunulan sanat çalışmarına ulaşabilirsiniz (Şekil 1).

Şekil 1. Public Domain süzgecinin kullanılması

Arama sonucunda listelenen sanat çalışmalarından herhangi birini seçtiğinizde çalışma ile ilgili detaylı bilgiye ve çalışmayı indirebileceğiniz bağlantılara ulaşabiliyorsunuz (Şekil 2).

Şekil 2. Seçili CC0 Sanat Çalışması

Metropolitan Sanat Müzesi CC0 lisansı altında sunduğu sanat çalışmalarının bir listesini de GitHub hesabında CSV (virgülle ayrılmış değer seti) olarak sunmuş. Bu veri setini kullanarak kurumlar kendi kataloglarından bu sanat çalışmalarının taranması da sağlayabilirler.

Metropolitan Sanat Müzesi’nin Açık Erişim Politikasına metmuseum.org/openaccess adresinden, sanat çalışmarının CC lisansları altında sunumu ile ilgili detaylı bilgiye ise metmuseum.org/blogs/digital-underground/2017/open-access-at-the-met adresinden erişebilirsiniz.

Açık Kültür’ün Türkiye’de de hız kazandığı günleri görebilmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑