AYM’ye yapılan yeni atamalar ne ifade ediyor?

Cumhur ittifakının AYM’den memnun olmadığını Bahçeli “AYM kapatılsın” diyerek dile getirmişti. Yargıtay’a ve Sayıştay’a yapılan atamalar ve buraların kontenjanı ile AYM’ye yapılan yeni atamalar ile denge ittifakın istediği şekle geldi, 2/3’lük çoğunluk kağıt üzerinde sağlandı.

Gelinen son durumda Bahçeli AYM’nin kapatılmasını istemez, çünkü gerek kalmadı. YÖK de kapatılacaktı bir ara hatırlarsanız ona da gerek kalmamıştı. İttifak kontrol edemediğini kapatmak istiyor, kontrol altına alırsa sorun yok. Şimdi sıra HDP’de. Kapatma davası için şartlar uygun.

AYM üyeleri 12 yıllığına göreve geliyor. AYM’deki dengeleri değiştirmek iktidar için kolay olmuyor, zaman alıyor. AYM üyelerinin “bağımsız” olarak, anayasayı temel alarak karar vermesi beklenir. Ancak çoğu zaman atamaların yapılma şekline göre AYM içinde bloklaşmalar oluşuyor.

Önümüzdeki süreçte HDP’nin kapatma davasında kapatma ya da hazine yardımından mahrum kalma cezaları gelebilir. Benzeri şekilde diğer siyasi partiler için seçime doğru aynı tehdit gündeme gelecektir. “CHP bir milli güvenlik sorunudur” söylemi bunun altyapısını hazırlıyor olabilir!

2023, Türkiye Cumhuriyeti için 100. yıla yakışan bir sınav hazırlamış gibi gözüküyor. Büyük ihtimalle tamamı yasalaşacak dezenformasyon düzenlemesi ile sosyal medya, alternatif yayıncılık ve muhalif basın da devre dışı kalacak ya da yıldırılacak. Zor bir seçim yılı bizi bekliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑