Arabadan temelli kurtuluşa doğru…

Şehir içi ulaşım için uzun süredir ilk tercihim bisiklet, özellikle katlanır bisiklet ile toplu taşımayı entegre edebiliyor olmak büyük bir avantaj. Ancak iş birşeyler ya da birilerini taşımaya geldiği zaman maalesef yine arabaya mahkum oluyorum (Satacam ve bir daha almayacam!).

Son zamanlarda sabahları Tan’ı (bilmeyenler için benim oğlan çocuğu) bisiklet ile okula bırakıp oradan işe nasıl devam ederim sorusu üzerine sürekli bir çözüm arayışı içindeyim. Akla gelen birkaç olasılık var:

  1. Okula önlü – arkalı iki bisiklet ile gitmek.
  2. Okula tandem bisiklet ile gitmek.
  3. Okula kargo bisiklet ile gitmek.

1. seçenek güvenlik açısından biraz riskli geliyor, ev – okul arası mesafe her ne kadar kısa da olsa, trafik özellikle mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde yoğun oluyor. Ana arterleri geçmek zorunda olmak da işin tadını kaçırıyor. Bu aşamada Tan’ın performansı da önemli hale geliyor. Tan şu an 8,5 yaşında sanırım bu operasyonu 12-13 yaşına geldiğinde rahatlıkla yapabiliriz.

2. seçenek belki akla en yakını gibi gelse de maalesef tandem bisikletleri hantal buluyorum, özellikle Tan’ı okula bıraktıktan sonra günün geri kalanını bir tandem ile geçirmek istemem.

3. seçenek ise giderek beni daha çok heyecanlandırıyor. Bu noktada en önemli problem Türkiye’nin bu tür bisikletler açısından kısır olması. Herhangi bir bisikletçide şu ana kadar 2 tekerli kargo bisiklet ile karşılaşmadım.

İnternet üzerinden nasıl bir bisiklet olabilir diye aramalarımı sürdürürken Tern’ün daha önce Kickstarter’a sunduğu bir projeye denk geldim (Tern Cargo Node). 2015 yılında Tern ile Xtracycle‘ın birlikte kaynak aradıkları bu projenin seri üretime geçip geçmediğini görmek için Tern’ün Web sitesini ziyaret ettiğimde belki de şehir içi ulaşım için tam olarak istediğim bisikletin üretimine başladıklarını gördüm: Tern GSD.

Tern GSD öncelikle katlanır bir bisiklet değil, belki de Tern’ün ürettiği ilk katlanmayan bisiklet olabilir. Kickstarter’a sunulan projedekine benzer bir kadro kullanılmış ancak ondan daha derli toplu. Karşılaştırma yapıldığında standart bir şehir bisikleti boyutlarında.

Tern GSD’nin arkadaki kargo bölümü birçok farklı aksesuarın bağlanabilmesine olanak sağlıyor. Yukarıdaki videoda da görüleceği üzere iki küçük çocuğu ya da bir yetişkini rahatlıkla taşıyabileceğiniz bir yapıya kavuşturabiliyorsunuz. Bende bir çocuk olmasına rağmen boyut itibariyle ben 1 yetişkin taşıyacakmış gibi düşüneceğim 😉

Tern’ün resmi sitesinde çok detaylı bir tanıtım sayfası yer alıyor, bir çok iştah açıcı görsel de paylaşılmış. Her türlü ihtiyacı karşılacak bir taşıt olarak listemin ilk sırasına alıyorum GSD’yi. Türkiye’ye gelir mi, gelirse kaç lira olur, fikrim yok. Tern Türkiye ofisine konu ile ilgili bir posta atmayı planlıyorum, gelişmeleri bu sayfa altından paylaşırım.

Bu konuda bir alternatif çözüm de belki yerli bisiklet üreticilerinden gelir. Tern’ün ve Dahon’un hemen her modelini birebir kopyalayarak piyasaya sunmaktan çekinmediklerine göre belki bu modeli de Shimano e-Steps kombinasyonu ile halka arz edebilirler, kim bilir..!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑